Intermex ONLINE servis

Servis za pristup i primenu svih propisa, zakona i ostalih stručnih sadržaja, sadrži ogromnu i kompleksnu bazu podataka, prečišćene tekstove svih važećih zakona koji se primenjuju u Srbiji, najveću arhivu zakona, uključujući i zakone koji su prestali da važe (u poslednjih 100 godina), zakone na engleskom jeziku (u zvaničnom prevodu), stranu sudsku praksu zvanično objavljenu u Srbiji, i sve zvanične obrasce, iz svih glasila, na godišnjem nivou, bez potrebe ažuriranja od strane korisnika.


Najveća baza propisa u Srbiji
Novodoneti zakoni, zakoni u proceduri
Online časopis za savremene pravnike


TUŽBENI PREDLOG KAO FAKULTATIVNI ELEMENT TUŽBE


Sud nije vezan predlogom tužioca kako treba da glasi odluka o njegovom zahtevu jer presudom odlučuje o tužbenom zahtevu a ne o tužbenom predlogu.


Iz obrazloženja:


"Najzad, ovaj sud nalazi da je prvostepeni sud pogrešno smatrao da je tužbeni predlog obavezni element tužbe. Naime, uprkos tome što gotovo u svim slučajevima tužilac predlaže kako treba da glasi odluka suda o njegovom zahtevu (a taj element tužbe se i u teoriji i u praksi naziva tužbenim predlogom), prema odredbama člana 100. i člana 187. ZPP tužbeni predlog nije obavezni element tužbe. Štaviše zakonodavac i ne spominje tužbeni predlog kada propisuje obavezne i fakultativne elemente tužbe. I pored toga tužilac ima pravo da predoči suprotnoj strani i sudu svoje mišljenje o tome kako treba da glasi izreka presude tj. odluka suda o njegovom zahtevu. Ali sud nema obavezu da se po svaku cenu drži tužbenog predloga. Ovo se posebno odnosi na formu tužbenog predloga koju često čine suvišne i nepotrebne činjenične konstatacije iako se pravna zaštita odnosi na subjektivno pravo tužioca. S druge strane, sadržina tužbenog predloga može da koristi sudu da na osnovu nje sazna šta je zahtev tužioca. Ovo naročito u situaciji kada u referatu tužbe nije naveden zahtev tužioca. Čitanjem tužbenog predloga sud dolazi do saznanja o predmetu odlučivanja i izrekom presude odlučuje o suštinskom zahtevu tužioca, a ne o njegovom formalnom predlogu. Stoga ovaj sud skreće pažnju prvostepenom sudu da je u konkretnom slučaju zahtev tužioca sadržan u tužbenom predlogu, ali da forma tog predloga nije obavezujuća i da se nje sud neće strogo držati kada bude odlučivao o zahtevu tužioca. Dakle, kada ponovo bude odlučivao o zahtevu tužioca, prvostepeni sud se neće doslovce držati tužbenog predloga (tj. predloženog petituma presude); u suprotnom izreka presude bi bila opterećena nepotrebnim formalizmom, koji bi je činio nejasnom i nerazumljivom."

 

Dnevna ažurnost

PRESUDE I REŠENJA VS – KRIVIČNO PRAVO – Kzz – Zahtev za zaštitu zakonitosti – Nedozvoljen zahtev

(Rešenje Vrhovnog suda, Kzz 1149/2024, od 06.05.2025, Rešenje doneto u veću kojim je predsedavala sudija Tatjana Vuković)


PRESUDE I REŠENJA VS – KRIVIČNO PRAVO – Kzz – Zahtev za zaštitu zakonitosti – Podnošenje zahteva od strane neovlašćenog lica – Odbacivanje nedozvoljenog zahteva

(Rešenje Vrhovnog suda, Kzz 5272025, od 07.05.2025, Rešenje doneto u veću kojim je predsedavala sudija Milena Rašić)


PRESUDE I REŠENJA VS – KRIVIČNO PRAVO – Kzz – Zahtev za zaštitu zakonitosti – Razlozi za podnošenje zahteva (član 485. stav 4. ZKP)

(Rešenje Vrhovnog suda, Kzz 521/2025, od 29.04.2025, Rešenje doneto u veću kojim je predsedavala sudija Tatjana Vuković)


PRESUDE I REŠENJA VS – KRIVIČNO PRAVO – Kzz – Zahtev za zaštitu zakonitosti – Zakonska rehabilitacija – Uslovi

(Presuda Vrhovnog suda, Kzz 552/2024, od 08.05.2024, Presuda doneta u veću kojim je predsedavala sudija Milena Rašić)


Prikaži sve >>